KATEGORİLER

HABER DETAYI

7 Şubat 2019 19:49

Ömer Onan’ dan Altyapılar Hakkında Açıklama

Ömer Onan’ dan Altyapılar Hakkında Açıklama

TBF, BGL dışında altyapı taramaları, U14-15-16 yaş gruplarına yaptığı yatırımlarla geleceğin oyuncularını hazırlamak için büyük mesai harcıyor. Biz de CEO Ömer Onan ile altyapı ile çerçeveli bir röportaj gerçekleştirdik.

1) Anadolu’da bir oyuncu birkaç basketbol merkezinden birine (İstanbul, Bandırma gibi) gitmeden kendi ilinde iyi oyuncu olabilir mi?

Bu soru oyuncunun hangi yaşta olduğuyla da ilgili. Sonuçta belli bir yaşa kadar kendi şehrinde oluyor. Oradaki 12 DABO ya da oradaki kulüplerin alt yapıları gibi organizasyonların içinde oluyorlar. Belli bir yaştan sonra iyi oyuncuysa zaten en iyi 5- 6 tane kulübün radarına giriyor. Bu işin doğasında var. Bu sistem dünyanın her yerinde bu şekilde uygulanıyor.

2) İllerde özellikle iyi maç sayısı nasıl artırılabilir?

BGL’yi bunun için kurduk. Süper lig başta olmak üzere her takımın altyapısı olsun istiyoruz. Daha çok oyuncu bünyelerine alabilsinler ve yetiştirebilsinler. U 18-16-14 kendi şehirlerinde oynuyorlar. Bu durum ileride belki yıldız takımlar seviyesine indirilebilir. Orada da en iyilerin deplasmanda bir arada oynadığı bir lig olabilir. Buradaki amaç basketbolu her yere yayabilmek. Her sene 100 tane iyi oyuncu dünyanın hiçbir yerinde çıkmaz. Her sene iki ya da üç oyuncu çıkıyor. Çocuklar çalışarak yukarıya çıkabilenlerin arasına girmeye çabalayacak.

3) Genç oyuncuların yüksek kontratlar almasını nasıl karşılıyorsunuz? Bu kontratların oyuncuya etkisi ne olabilir?

Büyük paralar alıp üç sene benchte oturmaktansa bu durumdan feragat edip sahada olmayı tercih etmeliler. Biz çifte lisansı bunun için çok önemsiyoruz. Kulüplerimiz A takıma aldığı ama dakika veremediği genç ve yetenekli oyuncuları diğer kulüplerde çifte lisans ile oynatabilir, önlerini açabilir ve daha iyi hazırlayabilirler. Oyuncularda tabii ki gelen güzel teklifleri değerlendirebilirler . Ama fedakarlık edip oynayabileceği bir yere gidip kendini geliştirebilir. 18, A takıma çıkıp da direkt oynamak için genç bir yaş. Avrupa’ya baktığınız zaman son 12 senede 18 yaşında çıkıp da çok iyi oynayan Doncic’den başka oyuncu yok. Bu oyuncuların 21-22 yaşına kadar kendilerini çok iyi geliştirmeleri ve oynamaları gerek. Bunun için de parayı 21-22 yaşına kadar ikinci plana atmaları lazım.

4) Yetiştirici kulüpler nasıl desteklenebilir? Bir oyuncu büyük transferler yaparken altyapıdaki kulüplerine de kazanması gerekmiyor mu?

Futboldaki bonservis sistemi bizde yok. Yetiştirici kulüp bir oyuncuyu A takıma verdiyse o çocuk oynadığı sürece ilk kulübüne bir gelir gelebilir mi ? sorusuyla yola çıkarak bir proje üzerinde çalışıyoruz. Altyapı takımlarımız hizmet ediyorlar ve oyuncuları üst takımlara çıkartıyorlar. Yetiştirici kulüplerimizi desteklemek lazım. Sağlıklı bir destekleme yolunu açmaya çalışıyoruz.

5) Oyuncuların belli bir yaşa kadar menajerle çalışmaması sağlanabilir mi?

Dünyanın her yerinde her oyuncunun bir menajeri var. Bazı ülkelerde ’15 yaşa kadar menejer yapamazsın’ derler. Bu işin içinde menajerlik sistemi var. Bu sistem belli bir çerçeve içine alınabilir.

6) Kadınlar Ligi’nde de BGL gibi bir oluşum düşünülüyor mu ?

Düşünülüyor. İşin bu kısmında Zeynepgül Ene, Ceyhun hocamız ve bizler hep birlikte kadın basketbolumuzu da geliştirmek için çalışıyoruz. Kadın ligimizin durumu biraz daha farklı. Çünkü çoğu kadın süper lig takımımızın gelişim takımı var. Bu çok büyük bir avantaj. Orada belki yaş grubu biraz da düşük olabilir.

7) BGL Oyuncu yetiştirmesinin dışında antrenör ve hakemlerimizin de tecrübe kazandığı bir lig olabilir mi ?

Olmaz olur mu ?  BGL Takımının başında olacak her antrenörümüzün B lisansı olmak zorunda. Bu ne demek ?  Her süper lig takımı bünyesine B lisansı olan antrenör almak zorunda oldu. Eskiden çoğu takımımızın altyapısı bile yoktu. Coachlarımız bu noktada kendilerini gösterme fırsatı yakalıyor. Maçları A Takım coachları ve takım yöneticileri seyrediyor.

8) Türk basketbolu için 10 yıl sonra neler öngörülebilir?

Basketbol branşı Türkiye’de tartışmasız en başarılı branş. Hem kulüp takımları hem de milli takım sıralaması şu anda çok başarılı gidiyor. Herkesin aynı çatı altında olabileceği bir tesis projemiz var. Bunları daha da geliştirmek çalışmalar yapıyoruz. Basketbolun gelişimini sadece oyuncu ile değerlendirmemek gerek. Pazarlamasını, bilet satışını nasıl geliştireceğiz, sponsorları ne kadar çoğaltacağız, ilgiyi daha fazla nasıl artırabileceğiz? Bu sorular sadece Türk basketbolunun değil Avrupa basketbolunun da sorduğu sorular.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.