KATEGORİLER

HABER DETAYI

5 Şubat 2019 19:53

Bahçeşehir Koleji’ nden Basketbolda Dev Atak

Bahçeşehir Koleji’ nden Basketbolda Dev Atak

Basketbolda genel olarak sıkıntılı bir sezon geçirirken iyi şeyler de oluyor. Yıllar sonra yeniden basketbola dönen ve sadece takım kurmakla kalmayıp salona etkinlikleriyle, nerede olursa olsun seyircisiyle renk katan, daha da önemlisi büyük bir altyapı projesiyle Türk Basketbolu’nun geleceğine ümitle bakmamızı sağlayan Bahçeşehir Koleji.
Konuğumuz Bahçeşehir Koleji Genel Menajeri Alpaslan Aydın… Röportajımızın ana konusu altyapı olmakla birlikte, Aydın zaman içinde Euroleague takımı olmak istediklerini, TBL veya TB2L takımı kuracaklarını da söyledi.

Altyapı ile ilgili sözlerinden yola çıkacak olursak, antrenörleri de eğiterek bütün illerde aynı sistemi uygulayacakları, oyuncuların akademik kariyerler gerekliliğine yaptığı vurgu, amaçlarının sadece Bahçeşehir Koleji değil, burada yetiştireceklerin daha sonra nerede oynarlarsa oynasın basketbolcu havuzunu genişletmek olması çarpıcı söylemlerdi.
Bu röportajın başılığı, “Bahçeşehir’de hedef Eurolegue”, veya “Bahçeşehir Koleji TBL veya TB2L’de takım kuracak” da olabilirdi ancak Alpaslan Aydın’ın sözleri arasından şu anda en büyük ihtiyacımıza bağlı olarak biz “Bahçeşehir Koleji’nden dev altyapı projesi”ni seçtik…

* Geçen yıl 12 ilde seçme yaptık. 6 ilde altyapı takımları kurduk (İzmir, Mersin, Antalya, Ankara, Samsun ve İstanbul). 500-600 lisanslı sporcumuz oldu, çocukların basketbola ve spora olan ilgisi arttı. Ücretsiz forma ve eşofmanlar yolladık. Sadece Bahçeşehir öğrencilerine değil bütün çocuklara seçmelerde imkan tanıdık. Bu sezon ise 24 ilde seçme yaptık ve daha çok ilde altyapı takımı kuracağız.

TBL VEYA TB2L TAKIMI

* Hedefimiz TBL veya TB2L takımı kurmak. TBL olursa, TBF izin vermeyeceği için bu takımı İstanbul dışında kuracağız. Çekilen bir kulübün yerine girebiliriz. Bizim her yerde okulumuz bulunduğu için bu organizasyonun herhangi bir ilde kurulması sorun yaratmaz.

* Pilot takımını TBL’de kuracaksak olursak yabancı da genç olacak. Yabancı alırken amacımız BSL’ye yükselmek değil ancak ligde dengeyi sağlamak. TBL’de genç, potansiyeli olan ve zamanla A Takımımıza da geçebilecek yabancıya öncelik vereceğiz. Yerli ya da yabancı; oyuncuların yetenekleri kadar karakterleri de önemli. O çaylak yabancı da bize uyum sağlamalı.

YENİ CEDİLER, YENİ FURKANLAR

* “Milli Takımın yarısı Bahçeşehir Kolejli olacak” iddiasıyla yola çıkmamız, çıtayı yükseğe koymayı ve bu işe emek vereceğimizi garanti ediyoruz demek. Bu ülkelerden daha çok Cediler, Furkanlar çıkacak, buna inanıyoruz. Biz de yeni Cedi ve Furkanlar’ın yetişmesine katkı vermek istiyoruz.

* Altyapıda sistem olarak Banvit’i beğenirim. Onlardan farkımız her yerde okulumuzun olması ki, bu da bize organizasyon açısından büyük bir avantaj sağlayacak. Okullarda sağlıkçılarımız, psikologlarımız, daha doğrusu oyunculara yardım edecek her türlü elemanımız var. Biz Türkiye’deyiz ve tüm ülkeye eşit, aynı şansı vermek istiyoruz.

STANDART ÇALIŞMA

* Her ilde altyapı kurmamızın sebebi sporcuları ailelerinden belli bir yaşa kadar ayırmamak. Antrenörleri de eğiterek her yer standardizasyonu sağlayarak, aynı antrenman sistemlerini uygulayacağız. Gerekirse belli bir yaştan sonra çocukları aileleri ile birlikte İstanbul’a da getiririz. Bütün bunları yaparken amaç sadece Bahçeşehir A takımında olmaları değil, Türk sporunda bulunmaları. Biz basketbolu sevdirmek istiyoruz. Hangi takımı tutarlarsa tutsunlar, basketbolu sevsinler ve oyuncu havuzu genişlesin. Enver bey hep yurt dışında yenilikleri kovalar ve ülkemize getirmeye çalışır. Biz eğitimdeki başarımızı yeniliklerle birlikte spora taşımak istiyoruz.

EĞİTİM ŞART

* Eğitimdeki başarı ve devamlılık olmazsa altyapı o çocuğun spor yapmasına izin vermeyiz. Demiyoruz ki Einstein olsun ancak belli bir seviyenin üstünde olmalı. Akademik kariyer, basketbolcular da dahil herkes için gerekli.

* Tufan Sabah ve Erhan Ernak altyapı için bizim destekçi ve yol göstericilerimiz. Okullarımızın yüzde 90’ının spor salonu var. Organizasyonlarımızda en büyük emek de Buket Aksoy ve Pınar Çiler hanımlarda.

5 YIL İÇİNDE EUROLEAGUE

* Ergin Ataman geçen gün TV’de “Bahçeşehir ileride Avrupa’da şampiyonluklar kazanabilecek düzgün bir oluşum içinde.” demişti. Evet biz 5 sezon içinde Euroleague’e katılmak istiyoruz. Ergin hoca gibi önemli isimleri destekleri ve tavsiyeleri de bizim için çok önemli. Bunlar bizi motive ediyor.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.